Niemal każdy lubi świętować. Czy to imieniny, urodziny lub inny ważny dzień. Powodów, by je uczcić w szczególny sposób może być wiele. Czy wiesz, że waluty też mają swoje „dni”? Przeczytaj czym jest święto waluty.
Święto waluty jest dniem, w którym nie odbywają się transakcje w określonej walucie. Zwykle dzieje sie to wtedy, kiedy banki znacznie ograniczają godziny swojej pracy lub nie pracują wcale i są zamknięte, na przykład w święta narodowe danego kraju.
Jakie są konsekwencje? Dla klientów oznacza to znacznie mniejszą pulę realizowanych transakcji i wydłużony czas wykonywania operacji bankowych oraz przelewów dla danej waluty. Skutkuje to też opóźnieniami na całym rynku walutowym, ze względu na realizację zleceń z datą kolejnego dnia roboczego. Opóźnienia dotyczą też kantorów internetowych oraz portali oferujących przelewy walutowe online.
Nie przerażajmy się jednak. Każdy kraj ma swój stały harmonogram, więc można na bieżąco śledzić, jaką waluta dziś świętuje 🙂
Zerknijmy na kilka z nich.
Dolar amerykański. Giełda w Nowym Jorku jest nieczynna przez kilka dni w roku i są to:
1 stycznia, 18 stycznia, 15 lutego, 2 kwietnia, 31 maja, 5 lipca, 6 września, 25 listopada, 26 listopada (sesja skrócona do 13:00 CET), 24 grudnia.
Euro. Transakcje w euro nie odbywają się w: Nowy Rok, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Brytyjski funt szterling. Transakcje nie obywają się w dni świąteczne, tj. 1 stycznia, 2 kwietnia, 5 kwietnia, 3 maja, 31 maja, 30 sierpnia, 24 grudnia (sesja skrócona do 13:30 CET), 27 grudnia, 28 grudnia, 31 grudnia (sesja skrócona do 13:30 CET).
Śledzenie kalendarza dni świątecznych w danym kraju pozwala na przewidzenie, w jakich porach możemy się spodziewać opóźnienia w realizowaniu transakcji wymiany walut. Jest to istotne szczególnie dla inwestorów, ludzi zarabiających na walutach oraz przeprowadzających częste transakcje.
Polecamy: http://polisy24.pl
Dr Aurelia Wiewiórkiewicz
Doktor ekonomii. Specjalistka rynku wymiany walut.