Czy warto inwestować w monety i banknoty okolicznościowe?

Istnieje wiele sposób na inwestowanie. Coraz więcej osób interesuje się kolekcjonowaniem banknotów i monet. Widzą w tym nie tylko pasję czy hobby, ale także możliwość pomnożenia swojego majątku. Czy warto zacząć swoją przygodę z numizmatyką?

Numizmatyka to hobby, które potrafi stać się prawdziwą pasją. Rozrastająca się kolekcja pieniędzy przynosi wiele satysfakcji, a także może przynieść spory zyski. Co więcej, dziedzina ta staje się jedną z bardzo popularnych metod przechowywania swojego kapitału.

Kolekcjonerzy mają do wyboru monety obiegowe, kolekcjonerskie wybite w limitowanym nakładzie, oraz okolicznościowe, a także banknoty. Zbierając monety przez lata, można stworzyć kolekcje warte nierzadko kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście numizmatyka, jak i każde hobby, a tym bardziej te, które ma przynieść zysk, wymaga większego zakresu wiedzy, poznania szczegółów oraz ciągłego poszerzania wiedzy. Na początek należy dokładnie zapoznać się z mechanizmami, które warunkują wartość danych pieniędzy, pozwalają na wymianę lub sprzedaż egzemplarzy z zyskiem. Wiedza w tym zakresie może tylko pomóc w rozbudowywaniu pokaźnej i zyskownej kolekcji.

Oprócz tego, że numizmatyka jest dobrą inwestycją, sam proces zbierania jest naprawdę fascynujący. Kolekcjonerzy mają swoje ulubione serie tematyczne lub nominały z danego kraju, dbają o nie jak o największy skarb, przechowują w odpowiednich warunkach, starając się utrzymać, np. odpowiednią temperaturę czy suchość.

Można zbierać pieniądze zagraniczne lub rodzime, z Polski. Potencjał kolekcji zwiększają np. te pochodzące z dalekich krajów lub o dużej wartości historycznej. Na wartość wpływają też inne czynniki takie jak: kruszec, nakład, masa czy stan, w jakim się dany banknot czy moneta znajduje. Poza tym, im są rzadsze, tym są cenniejsze.

W Polsce jedynym emitentem pieniędzy kolekcjonerskich jest Narodowy Bank Polski. Zajmuje się tym rzecz jasna, poza emisją standardowych, obiegowych czyli tych, których używamy na co dzień. Monety są wykonane ze złota lub srebra. Czasem dodawane są do nich inne materiały: cyrkonia, bursztyn i drewno. Projektują je wybitni i uznani projektanci. Mają na celu upamiętnienie ważnych dat, wydarzeń historycznych lub wybitnych postaci. Istotnym jest fakt, że od 2014 NBP emituje monety okolicznościowe w nakładach maksymalnie po kilkaset sztuk. Są wypuszczane tylko raz. To powoduje, że ich wartość wzrasta, są trudniejsze do zdobycia, a zarazem droższe. Monety kolekcjonerskie pakowane są w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego dołączany jest certyfikat.

Banknoty kolekcjonerskie natomiast, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi, a także specyfikacją techniczną. Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany w 2006 r. Był to „Jan Paweł II” o nominale 50 zł.

Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od jego wysokości oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży, banknoty kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

Pieniądze kolekcjonerskie można nabyć w kasach oddziałów NBP, kupić przez Internet lub za pośrednictwem służącej do tego platformy „Kolekcjoner”. Można też je znaleźć u autoryzowanych dystrybutorów, którzy posiadają specjalną umowę z NBP. Istnieje także możliwość posiadania abonamentu numizmatycznego. Jest to subskrypcja pierwszeństwa zakupu nowych emisji monet i banknotów kolekcjonerskich.

Większość monet czy banknotów zwiększa swoją wartość z roku na rok. Inwestowanie w nie przyniesie więc zauważalne zyski po latach. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, a w tym czasie szkolić numizmatyczną wiedzę, pielęgnować swoją pasję, śledzić rynek, a także na bieżąco inwestować. Warto, bo po kilku latach może okazać się, że staliśmy się bogatymi kolekcjonerami z naprawdę imponującym zbiorem. Jak widać, ta wspaniała pasja może być inwestycją na przyszłość z niemałym zyskiem.


Polecamy: polisy24.pl

Prof. Wiesława Nowak
Profesor | + posts

Profesor marketingu i zarządzania

Podobne Artykuły