Dobre zarobki i wysoki wskaźnik aktywności zawodowej oraz zatrudnienia – tymi czynnikami wyróżnia się Szwajcaria na tle innych krajów. W rankingach króluje też jako jedno z najlepszych miejsc do życia. Jest siedzibą wielu globalnych firm i organizacji międzynarodowych. Zobaczmy zatem, co warto wiedzieć myśląc o emigracji do tego kraju.
Kraj
Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest federacją, na którą składają się 26 kantonów. Uznawana jest za najbardziej innowacyjny kraj na świecie i jest w czołówce rankingów jakości życia. Szacuje się, że 25% ludności stanowią obcokrajowcy.
Zarobki
Wysokość płacy ustalana jest indywidualnie. Przy określaniu pensji brane są pod uwagę różne czynniki, m.in. stanowisko, doświadczenie zawodowe, kwalifikacje oraz godziny pracy.
Zatrudnienie.
Samo zatrudnienie w Szwajcarii jest dość łatwe, aczkolwiek prawo dotyczące imigrantów jest restrykcyjne. Jednak muszą być oni zatrudniani na takich samych warunkach jak obywatele. By podjąć pracę niezbędne jest posiadanie różnych pozwoleń. Jeśli podpiszesz umowę lub podejmiesz działalność zarobkową, rejestracja pobytu jest niezbędna, ale żadne pozwolenie nie jest ci potrzebne. To jednak jest tylko na okres 90 dni. Jeśli wiesz, że Twój pobyt będzie dłuższy niż 3 miesiące, to od momentu przybycia, masz 14 dni na zgłoszenie się do lokalnego urzędu ds. pracy i imigracji. Składasz wniosek o wydanie tzw. pozwolenia L, umożliwiającego zamieszkiwanie w Szwajcarii przez maksymalnie 364 dni. Po tym czasie ponownie musisz składać ten wniosek.
Podatki
Nie ma jednolitego systemu podatkowego, każdy z 26 szwajcarskich kantonów ma własne ustawodawstwo podatkowe, a stawki podatkowe różnią się.
Urlop
Pracownikowi powyżej 20. roku życia przysługują 4 tygodnie urlopu.
Utrzymanie
Musisz być świadomy, że koszty utrzymania w Szwajcarii należą do najwyższych na świecie.
Ceny wynajmu mieszkań różnią się w zależności od ich lokalizacji. Pamiętaj jednak, że nie możesz przeliczać wszystkiego „po polsku”, w złotówkach, należy wziąć pod uwagę stosunek cen żywności czy mieszkania w Szwajcarii do zarabianej tam przez Ciebie kwoty.
Praca w Szwajcarii to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Choć koszty utrzymania są wyższe w stosunku do polskich, to zarabiając we frankach szwajcarskich możesz mieć pewność, że nie będziesz mieć problemów z dopięciem miesiąca. Jednak przed podjęciem decyzji o wyjeździe, warto dokładnie poznać obowiązujące tam zasady, zarówno dotyczące podejmowanej pracy, jak i samego kraju.
Polecamy: https://polisy24.pl
Dr Magdalena Grzyb
Doktor Zarządzania i Marketingu.